Walentynki to nie tylko Święto Zakochanych

Walentynki to nie tylko Święto Zakochanych. To także dzień, w którym kobiety na całym świecie tańcem One Billion Rising, przypominają, że wiele z nich doznaje przemocy właśnie dlatego, że są kobietami. W Zielonej Górze tańczyłyśmy i MY. Dziękujemy wszystkim za przybycie. Dlaczego ta akcja jest dla nas taka ważna? Bo nadal wiele kobiet jest bitych, zabijanych, krzywdzonych fizycznie i psychicznie, gwałconych. Tylko co to znaczy? Czym jest gwałt?

W Walentynki w Sejmie odbyła się konferencja i debata o redefinicji gwałtu. Anita Kucharska-Dziedzic, Danuta Wawrowska, Joanna Piotrowska, Agnieszka Glińska, Izabela Bemo i Wanda Nowicka mówiły o archaicznej definicji gwałtu w polskim prawie, o społecznym, mentalnym, kulturowym przyzwoleniu na przemoc seksualną wobec kobiet oraz o koniecznej ZMIANIE! W Polsce obowiązuje domniemanie zgody na seks – należy to zamienić na brak tego domniemania.

– Nasza konferencja była ponadpartyjna, wzięli w niej udział wszyscy Ci, którzy od lat angażują się w nieustanną walkę, naciski i lobbing za tym, żeby w pełni implementować Konwencję Stambulską, między innymi zmieniając definicję gwałtu. Od trzech lat w parlamencie mówią o tym środowiska kobiece i organizacje pozarządowe działające na polu przeciwdziałania przemocy seksualnej. Trzy lata temu akcja One Billion Rising weszła do polskiego parlamentu, gdzie tańczyliśmy domagając się procedowania zmiany definicji gwałtu. Dwa lata temu założyłyśmy ustawę projekt ustawy zmieniającej Kodeks karny i od dwóch lat cyklicznie przypominamy przy kluczowych świętach czy akcjach międzynarodowych, że czekamy na zmianę definicji gwałtu. Polkom, wszystkim tym, którzy mogą doświadczyć gwałtu to się po prostu należy – mówiła posłanka Anita Kucharska-Dziedzic i Prezeska naszego stowarzyszenia.

Przemoc seksualna, przemoc ze względu na dyskryminację seksualną jest ciągle powszechna. Niestety ustawa zmiany definicji gwałtu jest ciągle w zamrażarce!!!!
#TylkoTAKoznaczaZgodę

Zapraszamy do obejrzenia konferencji:

https://fb.watch/iHaJMnH_Lc/

You may also like