W czym MAMY problem?

plakat_wspieramy_mamyProjekt „W czym MAMY problem?” rozpoczęłyśmy w 2012 roku. Kierujemy go do wszystkich mam, które potrzebują wsparcia dla swojego macierzyństwa. Projekty kierowane do matek mają na celu wsparcie procesu opiekuńczego i wychowawczego ich dzieci. Nieformalne grupy samopomocowe matek wspierają kobiety w osiąganiu owego ideału logistycznie (np. tzw. banki czasu), dają wiedzę, ćwiczą
umiejętności. Te wszystkie projekty, dając matkom konkretne umiejętności,
wymagają od nich dostosowania się do pewnego społecznie pożądanego wzorca, kobiety
z powodzeniem łączącej rolę pracownicy i matki. W efekcie na matki jest
wywierana presja, mają osiągnąć promowany społeczny ideał i realizować wzorcowy
model. W projektach chroniących macierzyństwo, bezpieczeństwo socjalne i zatrudnienie matek BABA też bierze udział. Po kilku latach doświadczeń widzimy uboczny efekt tego typu projektów, którego nie sposób zmierzyć ankietami ewaluacyjnymi, bo każdy z tych projektów spogląda na kobiety z perspektywy pełnionych przez nie ról społecznych, żaden nie abstrahuje od ich macierzyństwa i perspektyw zatrudnienia, żaden nie widzi w matkach przede wszystkim kobiet, ludzi mających problemy, depresje, zawiedzionych, niespełnionych, zestresowanych, zagonionych, nierzadko skonfliktowanych z uszczęśliwiającym je na siłę otoczeniem. Patrzymy na proces społeczny, nie widzimy jednostek, które zmiana sytuacji przytłoczyła i przerosła, zamiast dać radość i satysfakcję. Depresja poporodowa i frustracja się zdarzają, bo statystycznie muszą się zdarzać, ale to problemy wstydliwe, matki publicznie, a często nawet prywatnie się do nich nie przyznają; mówią, że są zmęczone i przytłoczone obowiązkami, a nie, że potrzebują pomocy psychologa, że sobie nie radzą same z sobą. Jeśli pojawia się problem psychologiczny, u kobiet pojawia się poczucie winy, spada ich samoocena. A to dopiero początek problemów.
dlatego w tym momencie chcemy interweniować. Zapraszamy!
Autorki naszych ulotek dla mam: dr nauk medycznych Karoliną Rabenda-Łącka i psycholożka Marta Marzec.
 W 2012 roku projekt był realizowany dzięki wsparciu Zarządu Województwa Lubuskiego, w 2014 r. zyskał dofinansowanie Miasta Zielona Góra.
Na rzecz jego kontynuacji biegła maraton benefitowy p. Beata Malinowska (Beata biegnie dla BABY!)

Zapraszamy do naszych psycholożek – wolontariuszek na spotkania także w roku 2014. Spotkania rekrutacyjne rozpoczynają się 16 stycznia 2014 r.
ulotka_A6_wspieramy_mamy