Jeśli Twój rodzic nadużywa alkoholu

Wstęp

Twoja Rodzina i Twoi Rodzice to ludzie Ci najbliżsi, odpowiedzialni za Twoje bezpieczeństwo, Twoje życie, zdrowie i rozwój. Twoja Rodzina to najważniejsza wspólnota w Twoim życiu, powinniście się wspierać, pomagać sobie w walce z trudnościami, towarzyszyć sobie w codzienności, jej radościach i smutkach, kochać się, być dla siebie dobrzy, lojalni i szczerzy. Jeśli tak nie jest, jeśli któryś z członków Waszej rodzinnej wspólnoty krzywdzi innych, potrzebujecie pomocy z zewnątrz. Osobę krzywdzącą pozostałych członków rodziny można przekonać, żeby zmieniła swoje zachowanie, można poddać terapii, można leczyć… Jeśli nadal krzywdzi, można ją oddzielić od bliskich, ukarać, zmusić do zmiany postawy.

Rodzice mają prawny i moralny obowiązek zapewnić swoim dzieciom prawidłowe warunki rozwoju, troszczyć się o ich utrzymanie, wychowanie i wykształcenie. Mają obowiązek stworzyć dom w którym dziecko będzie mogło w spokojnych warunkach uczyć się, rozwijać i dojrzewać.

Najczęstszym zagrożeniem dla rodziny w Polsce jest alkoholizm i przemoc, które często współistnieją i niszczą poczucie bezpieczeństwa w rodzinie. Jeden z twoich rodziców nadużywa alkoholu?  Może obydwoje? W domu są awantury lub przemoc? Nie wiesz co możesz zrobić aby to zmienić? Postaramy się wyjaśnić, co możesz w takiej sytuacji zrobić.

Pełen tekst poradnika pod linkiem.