Edukacja prawna młodzieży

 

Od 2014 r. realizujemy projekt "Mamy prawo, mamy prawa" adresowany do dzieci i młodzieży szkolnej w Zielonej Górze. W 2018 r. realizujemy IV edycję projektu. W przystępnej, warsztatowej formule omawiamy pojęcie obywatelskości, niepodleglości i wolności. To nasz wkład w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości  przez Polskę. Tłumaczymy więc, jak prawo służy wolnosci państwa i wolnosciom osobistym każdej obywatelki i każdego obywatela. Mówimy też, czym jest prawo międzynarodowe, jak się je tworzy i czemu służy.  Znów mówimy o Konstytucji. Tłumaczymy, po co są miezynarodowe trybunały, czym jest arbitraż. Dlaczego w sensie prawnym, zaden kraj nie jest samotną wyspą na mapie świata.  I oczywiscie mówimy też, jak prawo międzynarodowe chroni dzieci. 
I jak zwykle: tłumaczymy podstawowe definicje prawne: (zdolność prawna, zdolność do czynności prawnych, sytuacja prawna w świetle prawa osób w różnych przedziałach wiekowych w świetle prawa cywilnego i karnego), organy władzy sądowniczej (wymiaru sprawiedliwości) – sądy, prokuratury, policja, zespół kuratorskiej służby sądowej, instancyjność wymiaru sprawiedliwości, sądy szczególne, rolę zawodów prawniczych: prokurator, sędzia adwokat, radca prawny – w świetle wymiaru sprawiedliwości, rola Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, w tym: udzielanie ochrony prawnej, odpowiedzialność karna nieletnich, a także techniki mediacyjne. Omawiamy wpływ Konstytucji na życie każdego obywatela, w tym na życie obywatela jeszcze niedorosłego.  Nie unikamy  omawiania kwestii bezpieczeństwa dzieci i młodzieży od przemocy, także cyberprzemocy oraz przemocy seksualnej. Każde zajęcia prowadzą prawniczka i edukatorka.

BABA_PLAKAT_mamy_prawo_2015 (1)Zakres wiedzy jest dostosowany do poziomu percepcji dzieci i młodzieży i ich indywidualnych potrzeb oraz omawiamay wcześniej z gronem pedagogicznym, by dopasować nasze zajęcia do potrzeb grupy.  Mniejsze dzieci dowiedzą się m.in., gdzie mogą szukać pomocy, gimnazjaliści poznają tematykę obywatelską,  licealiści nauczą się, w jaki sposób rozwiązywać konflikty, wykorzystując techniki mediacyjne. W 2018 roku zaczynamy już w maju.  Zainteresowane szkoły prosimy o kontakt z BABĄ.

logo Zielona Gora Urzad MiastaProjekt „Mamy prawo, mamy prawa!” został dofinansowany przez Miasto Zielona Góra w ramach realizacji zadania publicznego w zakresie: nauki, edukacji, oświaty i wychowania.

 

 

 

 

 

Rokrocznie jesteśmy także obecne w Gorzowie Wielkopolskim podczas konferencji młodziezy poświęconej jej bezpieczeństwu. W czerwcu 2017 omawiałyśmy zagrożenie cyberprzemocą (pod linkiem prezentacja BABY). 

 

 

 

 

 

Wrzucamy na stronę także 3 broszury przydatne nauczycielom, wystarczy kliknąć w obrazek i otworzy sie treść: