Pomoc pokrzywdzonym przestępstwem i przemocą
Od początku 2009 r. prowadzimy Wojewódzki Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Zielonej Górze w Ramach umowy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Komisją Europejską. 16 Ośrodków tworzy ogólnopolską Sieć Pomocy Ofiarom Przestępstw. Współpracujemy z Sądem Okręgowym, Prokuraturą Okręgową, Policją, NGO-sami i samorządami lokalnymi na terenie województwa lubuskiego, które kierują do nas ofiary przestępstw i przemocy. Więcej o ośrodku….
PUNKT DORADZTWA W NASZEJ SIEDZIBIE
Od15 lat nieustannie działa nasz punkt doradztwa i wsparcia, udzieliłysmy ponad 35 000 porad prawnych i około 17 000 psychologicznych i psychoterapeutycznych. W naszej siedzibie dyżurują wolontariusze: prawnicy, psycholodzy, psycoterapeuci, pedagodzy, coachowie, edukatorki – zawsze gotowi do udzielenia wsparcia, dodania otuchy i przekazania pełnej informacji prawnej. Przychodzące do nas osoby kierujemy do kompetentnych instytucji, udzielamy wszelkiej informacji i pomagamy w załatwianiu kwestii prawnych. Dochowujemy szczególnej staranności w zapewnieniu kobietom pełnej anonimowości.
BABA BABIE, PORADNICTWO PRAWNE DLA KOBIET
Od 1 grudnia 2006 roku rozpoczęłyśmy realizację projektu finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności i Instytut Spraw Publicznych. Codziennie w naszym biurze można spotkać się z prawnikiem i uzyskać bezpłatną poradę prawną, przygotować i wydrukować dokumenty i pisma, można także skorzystać z możliwości reprezentacji i rzecznictwa ze strony naszego prawnika w sądzie. Doradzamy w zakresie prawa karnego, cywilnego i pracy. Współpracujemy z Prokuraturą i Policją, które posiadają nasze plakaty, wizytówki i broszury oraz kierują do nas osoby potrzebujące pomocy i wsparcia. W sierpniu 2007 roku projekt rozszerzyłyśmy (dzięki Fundacji Batorego – Program Edukacji Prawnej) na wsie i miasteczka województwa lubuskiego, do których z bezpłatną pomocą trafiają nasze prawniczki pod nazwą: „Bądź bezpieczna – poradnictwo prawne”. W ramach obu udzieliłyśmy około 3 tysięcy porad prawnych, udzieliłyśmy także pomocy prawnej, reprezentowałyśmy poszkodowanych w trudnych przypadkach. Współpracowałyśmy z policją i Prokuraturą Okręgową, które dystrybuowały nasze informatory prawne i kierowały do nas potrzebujących bezpłatnej pomocy prawnej. Projekty oba są w tej chwili kontynuowane w ramach dotacji samorządów lokalnych.
SPOTKAJ SIĘ ZE SPECJALISTĄ
To spotkania otwarte dla mieszkanek Zielonej Góry i okolic mające na celu udostępnienie kobietom rzetelnej wiedzy z różnych dziedzin. Program realizowany w sposób ciągły od 2000 roku. Przykładowe tematy wykładów:
- Zasady bezpieczeństwa w codziennym życiu kobiety, czyli jak nie zostać ofiarą przestępstwa,
- Objawy urazu o ofiary przestępstwa i przemocy.
- Pierwsza pomoc i wsparcie,
- Urlopy macierzyński i wychowawczy,
- Sytuacja ciężarnych w miejscu pracy,
- Choroby urologiczne kobiet, Kobiece nowotwory.
Druga edycja: BĄDŹ BEZPIECZNA od przemocy seksualnej.
BĄDŹ BEZPIECZNA od przemocy seksualnej to ok. 12 tysięcy dziewcząt i kobiet, do których dotarły nasze ulotki i kolejni przeszkoleni policjanci. W ramach projektu powstała broszura dla kobiet nt. bezpieczeństwa seksualnego. Od 2003 roku projekt realizowany jest w sposób ciągły – na bieżąco drukujemy broszury a nasi wolontariusze odwiedzają szkoły. W 2008 r. Wznowiłyśmy projekt dzięki dotacji FIO, realizujemy 40 spotkań w szkołach średnich z udziałem prawnika, policjanta i edukatorki o przygotowaniu psychologicznym lub pedagogicznym. Broszura o bezpieczeństwie seksualnym kobiet zapoczątkowała serię broszur dla kobiet pod zbiorczym tytułem: BĄDŹ BEZPIECZNA
Wydałyśmy grubą broszurę: BĄDŹ BEZPIECZNA od przemocy domowej, dzięki Fundacji Batorego, Pełnomocniczce Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn i miejscowym darczyńcom. Broszurę mają wszystkie policyjne patrole i dzielnicowi w powiecie, w razie interwencji lub przybycia ofiary na policję – dają broszurę i proponują kontakt z nami. Broszurę też posiadają organizacje pozarządowe i instytucje pomocy społecznej w kilku miastach województwa. Kolejne broszury z tej serii to: BĄDŹ BEZPIECZNA …w sądzie (małżeństwo, dzieci rodzina) i BĄDŹ BEZPIECZNA …w sądzie (stosunki majątkowe w małżeństwie). BĄDŹ BEZPIECZNA w pracy i bez pracy. Wszystkich broszur prawnych wydałyśmy ok. 250 tysięcy egzemplarzy.
BABA Babie przez Internet
Celem projektu jest szerzenie świadomości prozdrowotnej kobiet w zakresie ginekologii, położnictwa i onkologii oraz świadomości prawnej i wiedzy na temat zasad bezpieczeństwa wśród kobiet z wykorzystaniem Internetu jako nośnika informacji. Udzielamy też psychologicznego wsparcia kobietom – wykorzystując pocztę elektroniczną. Nasze porady były rzetelne i szybkie i bezpłatne, to jedyna tego typu inicjatywa w polskim Internecie. Udzieliliśmy w ciągu dwóch i pół roku około 2000 porad prawnych, według providera nasze strony tematyczne przeglądało ok. 30 tysięcy osób miesięcznie, a adresy wskazywały na gości z całego świata, mimo że serwis jest tylko polskojęzyczny. Strona internetowa Stowarzyszenia: www.baba.org.pl posiada gablotę z linkami do tematycznych podstron. W tej chwili udzielamy tylko porad prawnych, internauci mogą korzystać z archiwum oraz przeglądać jako pliki tekstowe wszystkie nasze broszury.
TWOJE CIAŁO, TWOJE ZDROWIE
Od 2005 roku, kiedy przeprowadziłyśmy debatę obywatelską poświęconą zdrowiu kobiet razem z zaprzyjaźnionymi organizacjami, wydajemy także broszury medyczne. Wydałyśmy broszury poświęcone zdrowiu onkologicznemu (TWOJE CIAŁO, TWOJE ZDROWIE. Choroby onkologiczne kobiet) ginekologicznemu i urologicznemu (TWOJE CIAŁO, TWOJE ZDROWIE. Wstydliwe choroby kobiet) i BĄDŹ BEZPIECZNA od HIV/AIDS łączącą wiedzę medyczną z wiedzą prawną konieczną ofiarom HIV. Broszur zdrowotnych wydałyśmy już ponad 50 tysięcy egzemplarzy.
Koordynujemy w województwie lubuskim ogólnopolską AKCJĘ AKACJA, znów szukałyśmy w regionie aktywnych kobiet, wspierających rozwój społeczeństwa obywatelskiego, społecznic i siłaczek. Zwyciężczyni otrzymała drzewko, które posadziłyśmy w parku botanicznym w Zielonej Górze. Program ma wsparcie ONZ.