Akcja Akacja

AKCJA AKACJA to porozumienie organizacji pozarządowych, które miało na celu promocję kobiet aktywnych w swoim środowisku, działających na rzecz rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i wspólnot lokalnych. I stąd konkurs o tytuł Niezwykłej Polki. Do komisji konkursowej nadsyłano zgłoszenia z całego kraju, a następnie Komisja Konkursowa przyznała ten zaszczytny tytuł jednej kobiecie z każdego regionu.

W 2006 roku laureatką Akcji Akacja w województwie lubuskim została Magdalena Tokarska, fundatorka Fundacji Alicji pracującej na rzecz sierot i ich adaptacji w środowisku, także nowym rodzinnym.

W 2007 roku z naszego województwa laureatkę tytułu Niezwykłej Polki spośród grona zgłoszonych do akcji 28 Lubuszanek, wskazała lokalna komisja konkursowa. Zasiadły w niej: Kazimiera Jakubowska (szefowa Społecznej Rady Kobiet w woj. lubuskim), dr Anita Kucharska-Dziedzic (prezeska Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba, koordynatora akcji), dr Żywia Leszkowicz-Baczyńska (socjolożka, politolożka, feministka) oraz Magdalena Tokarska (prezes Fundacji Alicji, laureatka Akcji Akacja 2006).

Zwyciężczynią 2007 roku została pani Ewa Klepczyńska – od kilku lat mieszkanka wsi Gostchorze, od 2005 roku jej sołtyska. Jak sama opowiada, zakochała się w tym pięknym miejscu, więc postanowiła zadbać o nie i o mieszkańców wsi. Zbuntowała się przeciwko marazmowi. Zaangażowała niemal wszystkich mieszkańców do różnego typu działalności. I okazało się, że są efekty. Wieś stała się czysta i estetyczna, coś się w niej zaczęło dziać. Na szczególną uwagę zasługuje to, że pani Ewa uczyniła to wszystko, wkraczając w tę społeczność jako ktoś nowy.

Należy też wspomnieć o wyróżnionych paniach:

Renata Wójtowicz jest członkinią Caritas w Zielonej Górze, zaangażowaną w jego działalność. Komisja doceniła jej indywidualną, wolontariacką inicjatywę – klub "Przylądek Nadziei” adresowany do młodzieży i przygotowujący do życia w rodzinie w odmienny od stereotypowego sposób. Przez naukę życia.

Grażyna Dereń jest mieszkanką Lubiechni Wielkiej oraz animatorką życia społecznego w małej miejscowości, która bez żadnego organizacyjnego wsparcia i mimo trudnej sytuacji życiowej, potrafi wspierać innych i inicjować działalność samopomocową. Potrafiła zjednoczyć kobiety z 10 wsi dla wspólnej działalności.

Lidia Kurzawowa jest związana z zielonogórskim oddziałem klubu Kiwanis Ad Sum, który prowadzi charytatywną działalność wychowawczą skierowaną o mieszkańców małych miejscowości w pobliżu Zielonej Góry.

Akcję Akacja na terenie Polski koordynowała: Fundacja „Partners” Polska

Patronaty nad Akcją Akacja przyjęły:

 • Fundacja Przyjaciółka,
 • Prezydentowa Maria Kaczyńska,
 • Róża Thun – Szefowa Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Partnerami Akcji Akacja byli:

 • Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) – Polska
 • Przedstawicielstwo Fundacji im. Heinricha Bölla w Polsce
 • Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce
 • Fundacja Feminoteka
 • ngo.pl
 • Oriflame

Patronat nad lubuską Akcja Akacja objęli:

 • Prezydent Zielonej Góry
 • Gazeta Lubuska
 • Radio Zachód

Fundatorami nagród dla laureatek lubuskich byli:

VIVA Salon Fryzjerski – Monika Zdanowska-Rzeźniczak
ANGEL Gabinet Kosmetyczny – Katarzyna Jędrzejowska
RAMZES Restauracja – Marek Prędkiewicz
DOMI Nieruchomości – Stanisława Przeźwiecka
GROTA SOLNA – Anna Nowicka
FANTAZJA Salon Kwiatów – A. W. Gulbiccy