Już w piątek rusza kampania 16 Dni przeciw Przemocy ze względu na Płeć

Drogie i Drodzy!
Zapraszamy Was serdecznie do udziału w kampanii #IWasRaped #TylkoTakOznaczaZgode w czasie od 25 listopada do 10 grudnia w czasie 16 Dni przeciw Przemocy ze względu na Płeć.

Ponad półtora roku, 8 marca 2021 roku temu posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic złożyła projekt ustawy zmieniającej zapisy kodeksu karnego czyniące ze zgwałcenia zbrodnię (teraz to tylko występek) oraz definiującej zgwałcenie jako obcowanie seksualne bez świadomej zgody jednej ze stron. Projekt ustawy napisała mec. Danuta Wawrowska, uwzględniając sugestie wypracowane podczas konsultacji z organizacjami skupionymi w Antyprzemocowej Sieci Kobiet kierowanej przez Joannę Piotrowską z Feminoteki. Projekt trafił do zamrażarki sejmowej (druk sejmowy 1091).

W ramach akcji:
– będziemy wysyłać listy, petycje i e-maile do posłanek i posłów, by procedować ustawę i przyjąć zapisy zgodne z trendami cywilizacyjnymi oraz zapisami Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet, jak i przemocy domowej (Konwencja Stambulska).
W Polsce 8 na 10 kobiet przyznaje, że doświadczyło jakiejś formy niechcianych zachowań o podłożu seksualnym lub przemocy seksualnej, od nagabywania, molestowania, niechcianego dotyku aż po gwałt. Większość przemocowych zachowań nie jest nawet penalizowanych, mówienie o nich naraża osoby pokrzywdzone na ostracyzm i krzywdzące oceny. W ten sposób ofiary cierpią w milczeniu, a sprawcy unikają jakiejkolwiek kary. Dlatego Weronika Burszta prowadzić będzie kampanię w social mediach uwrażliwiającą odbiorców na kwestie podmiotowości osób – potencjalnych i rzeczywistych pokrzywdzonych przemocą seksualną.
– będziemy szerować treści oznaczone hasztagam #IWasRaped oraz #TylkoTakOznaczaZgodę;
– Publikować grafiki akcji i kierować pokrzywdzone osoby do afiliowanych przy akcji organizacjach świadczących profesjonalną pomoc;
– Zbierać środki finansowe na bilbordy, plakaty i ulotki, które pojawią się w przestrzeni publicznej miedzy 14 lutego (dzień światowej akcji One Billion Rising) a 8 marca (Międzynarodowy Dzień Kobiet).

Akcja rozpoczyna się w piątek 25.11.2022 r. pierwszy z 16 Dni przeciw Przemocy ze względu na Płeć. Jeśli chcesz włączyć się do akcji indywidualnie lub grupowo, szukaj nas w social mediach lub kontaktuj się mailowo z każdą z afiliowanych organizacji pozarządowych lub bezpośrednio z nami:
Anita Kucharska Dziedzic – Anita.Kucharska-Dziedzic@sejm.pl
mec. Danuta Wawrowska – kobiecyslupsk@wp.pl
Weronika Burszta – iwasraped@gmail.com

You may also like