Zadzwoń!

Jeśli jesteś ofiarą przemocy, znajdujesz się w trudnym życiowo momencie i potrzebujesz pomocy, rozmowy ze specjalistą zadzwoń! 

Nasz telefon alarmowy
699 861 113
jest do Twojej dyspozycji:
poniedziałek – środa 9:00-12:00,
czwartek 18:00- 21:00,
piątek – niedziela 15:00 – 18:00.

Telefon alarmowy działa w ramach projektu ”Babska interwencja w obronie ludzkich praw kobiet”. To projekt realizowany w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Na mocy ustawy, która weszła w życie 30 listopada 2020 roku, policji oraz Żandarmerii Wojskowej nadano uprawnienia do wydawania natychmiastowego nakazu opuszczenia mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do niego. Celem nowych przepisów jest ochrona ofiar przemocy przed ich oprawcami.

Przed wejściem w życie nowych przepisów często to ofiara przemocy musiała uciekać z domu lub pozostawać ze sprawcą przemocy pod jednym dachem.

Zgodnie z ustawą policja jest zobowiązana do regularnego sprawdzania, czy osoba objęta zakazem zbliżania się do mieszkania stosuje się do nałożonej na nią sankcji. Jeżeli nie będzie tego robić, będzie podlegać karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, czyli narazi się na odpowiedzialność wykroczeniową egzekwowaną w trybie przyspieszonym.

Ustawa przewiduje również usprawnienie przebiegu postępowania sądowego, które powinno zakończyć się w ciągu 30 dni. Szybka procedura będzie możliwa m.in. dzięki temu, że pisma procesowe będzie mogła doręczać policja, a nie jedynie poczta. Policja będzie też zobowiązana do udzielania sądowi wszelkiej pomocy, niezbędnej do szybkiego zakończenia sprawy, np. przy ustaleniu adresu świadka.

Jeśli i Ty znalazłaś się w sytuacji trudnej, złamano Twoje prawa i potrzebujesz porady prawnej, psychologicznej pamiętaj, że nasze specjalistki czekają na Ciebie!

WSZYSTKIE NASZE PORADY SĄ BEZPŁATNE!!!

You may also like