Babska interwencja w obronie ludzkich praw kobiet – dziś o przemocy ekonomicznej

Problem przemocy ekonomicznej jest w Polsce powszechny, dotyczy wielu rodzin i gospodarstw domowych.
O przemocy ekonomicznej mówimy wtedy, gdy jej sprawca używa pieniędzy albo innych wartości materialnych do zaspokojenia potrzeby władzy i kontroli partnera lub przerzuca na niego odpowiedzialność za koszty utrzymania domu. Sprawca wykorzystuje uzależnienie partnera od swoich dochodów lub majątku do znęcania się. Skala zjawiska jest bardzo duża, niemniej jednak statystyki nie do końca ją obrazują, a to wynika często z braku świadomości osób, które mogą doświadczać przemocy ekonomicznej. Niejednokrotnie przemoc ekonomiczna stosowana jest przez dorosłe dzieci wobec ich rodziców w wieku senioralnym, polega ona często na odbieraniu emerytury i swobodnym korzystaniem z tych pieniędzy, bez liczenia się z głosem rodzica, do którego ta emerytura należy. Najczęściej przemoc ekonomiczna jest częścią szerszego problemu przemocy psychicznej w rodzinie.
Przemoc ekonomiczna wyniszcza gospodarstwo domowe od środka, w zaciszu domowym, dlatego też jest określana jako “przemoc cicha”. Przemoc ekonomiczna i przemoc psychiczna są trudniejsze do udowodnienia, niż przemoc fizyczna, która zostawia ślady – na przykład w postaci siniaków. Czy to oznacza, że osoby, wobec których stosowana jest przemoc ekonomiczna są bezbronne? Oczywiście, że NIE. Ofiary każdego rodzaju przemocy mogą zgłosić się do nas po pomoc.
Codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach od 12:00 do 18:00 oferujemy dyżury osób pierwszego kontaktu. Dyżury pełnią psychoterapeutki oraz doradczynie, które pokierują osoby potrzebujące pomocy ❤ do specjalistów, umówią na spotkanie, przygotują plan wyjścia z kryzysu.
Dyżury naszych specjalistek w Zielonej Górze są realizowane w ramach projektu „Babska interwencja w obronie ludzkich praw kobiet”.
Projekt realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
JESTEŚMY TEŻ W INNYCH MIASTACH, NIE TYLKO W ZIELONEJ GÓRZE!
Z porad w ramach projektu „Z Babą – przeciw przemocy” możecie korzystać w 6 powiatach woj. lubuskiego w lokalnych ośrodkach pomocy społecznej. Harmonogram porad sierpniowych tutaj…
A już niedługo harmonogram na wrzesień.
Miejscowości w których możecie w ośrodkach szukać naszej pomocy to:
– Jasień
– Krosno Odrzańskie
– Nowa Sól
– Sulęcin
– Szprotawa
– Żary

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny

 

You may also like