One Billion Rising – Zielona Góra

TYLKO „TAK” OZNACZA ZGODĘ 
SEKS BEZ WYRAŹNEJ ZGODY TO GWAŁT!

Wiele krajów zmieniło swoje prawo dotyczące przemocy seksualnej, uznając, że seks bez wyraźnej zgody jest gwałtem. To bardzo ważne zmiany. W Polsce cały czas to kobieta/dziewczyna musi udowodnić, że powiedziała wystarczająco głośno i wyraźnie „nie”,  że sie broniła, że protestowała. Inaczej nie można udowodnić winy gwałcicielowi, trzeba pokazać broniącą się ofiarę przemocy seksualnej. A jeśli spała, albo ktoś jej wrzucił pigułkę gwałtu? Jak mogła to zrobić? Posiadanie prawa, które stwierdza, że seks bez zgody jest gwałtem, dałoby jasno do zrozumienia, że to Ty i tylko Ty masz prawo decydować o swoim ciele. 
Dlatego w 2019 roku tematem wiodącym akcji w Polsce jest kwestia zgody na kontakty intymne. 
Wszystkie mamy prawo do kontaktów intymnych bez przemocy!

WIĘCEJ O AKCJI: FEMINOTEKA.PL/NAZYWAM-SIE-MILIARD-ONE-BILLION-RISING-POLAND

Co to znaczy „zgoda na seks”? 
-Aby uprawiać seks, musisz wiedzieć, czy osoba, z którą chcesz uprawiać seks, również tego chce.
-Niektórzy pytają, czy muszą podpisać umowę o seksie. Odpowiedź brzmi „nie”. Muszą po prostu komunikować się ze swoim partnerem i upewnić się, że wszystkie czynności seksualne, w które się angażują, odbywają się za obopólną zgodą.
-Zgoda seksualna musi być dobrowolnym i wolnym wyborem dla wszystkich zaangażowanych stron. Milczenie lub nie mówienie NIE, nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody.
-Ogólna zasada brzmi: w razie wątpliwości zapytaj. Jeśli nadal masz wątpliwości, przestań.
-Jeśli osoba śpi lub jest nieprzytomna, nie jest w stanie udzielić odpowiedzi, co oznacza, że nie może wyrazić zgody na jakąkolwiek aktywność seksualną.

 

You may also like