Masz Głos – wykorzystaj go!

masz-głosJesteś aktywistką/aktywistą lub chcesz nią/nim zostać?
Demokracja i partycypacja są dla Ciebie ważne?
Jeśli TAK, to ta informacja jest dla Ciebie. 
Zapraszamy 17 września do BABY!
Tam gdzie mieszkasz dużo można zmienić!
W ramach akcji Masz Głos pomożemy Ci zrealizować pomysł na zmianę w Twojej miejscowości. Podpowiemy jak odnowić park, boisko, czy poprawić działanie domu kultury. Pomożemy wpłynąć na lokalne władze by działały bardziej przejrzyście i konsultowały swoje działania z mieszkańcami. Na swoje działania będziesz mógł pozyskać minigranty. Bądź supersamorządny. Skorzystaj z pomocy naszych ekspertów i zmieniaj na lepsze świat wokół Ciebie.
Dołącz do nas na: maszglos.pl.
Już dziś zapisz się na bezpłatne szkolenie. Odbędzie się ono 17.09. 2016 r. w Zielonej Górze. Zarejestruj się na stronie maszglos.pl

Bo pomysły są od tego… aby realizować je na całego! 
 

Rusza nabór do kolejnej edycji akcji Masz Głos
Akcja to do tej pory ponad 1800 uczestników i grup z prawie 1000 miejscowości w całej Polsce. Teraz możecie do nich dołączyć i Wy! Udział w Akcji to nie tylko szansana nagrodę Super Samorząd, porady ekspertów i szkolenia na temat demokratycznych instrumentów działania. To przede wszystkim frajda ulepszania Waszych miejscowości i gmin wspólnie z setkami grup z całej Polski! Zarejestruj się już dziś za pośrednictwem strony www.maszglos.pl i weź udział we wrześniowych szkoleniach. Nabór do akcji trwa do 30 września.

Dla wielu osób pojęcia takie jak uchwała o inicjatywie lokalnej, sesja rady miejskiej czy budżet obywatelski brzmią tajemniczo. Tymczasem uczestnicy akcji Masz Głos widzą w nich narzędzia realizacji swoich pomysłów. W chęci do działania na rzecz najbliższego otoczenia „maszgłosowcy" nie są osamotnieni – aktywność uczestników akcji jest,jak podkreśla Marek Solon-Lipiński, specjalista Fundacji Batorego, przykładem rosnącego zaangażowania mieszkańców w życie swoich społeczności. Podczas gdy w badaniach CBOS z 2002 roku tylko 50% osób zgodziło się ze stwierdzeniem, ż eludzie tacy jak oni mogą pomóc potrzebującym lub rozwiązać niektóre problemy swojego środowiska, osiedla, wsi czy miasta, działając wspólnie z innymi, w 2014 było to już 80% osób.

Pasja, współpraca i zabawa, towarzyszą wprowadzaniu i praktykowaniu demokratycznych rozwiązań. Tym właśnie jest działanie na rzecz otoczenia. Jak ważne jest zaangażowanie mieszkańców i mieszkanek we współdecydowanie o rozwoju ich miejsca zamieszkania przypomniał Jerzy Buzek podczas gali wieńczącej zeszłoroczną edycję akcji Masz Głos. „Nie ma demokracji bez społeczeństwa obywatelskiego. Chcemy, by obywatele poczuli, że coś od nich zależy, że mają wpływ na rzeczywistość. Demokracja to jest system dla ludzi, dla obywateli, dlatych, którzy tworzą wspólnotę" – mówił premier do uczestników Gali. "Bez samorządu nie byłoby tego, co się dzieje, ale bez mieszkańców nie byłobysamorządu!" – podsumowały pracownice Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Barcin im. Jakuba Wojciechowskiego, która w 2016 roku w ramach akcji Masz Głos wywalczyła nagrodę Super Samorząd.

Dołącz do akcji!

Do udziału w akcji Masz Głoszaproszeni są wszyscy mieszkańcy i mieszkanki – grupy nieformalne, organizacje pozarządowe, instytucje publiczne, uniwersytety trzeciego wieku, rady młodzieżowe, biblioteki, szkoły, lokalne gazety i portale informacyjne. Udział w akcji jest bezpłatny. Aby zacząć działać należy do 30 września zarejestrować się na stronie www.maszglos.pl.

Co daje udział w akcji Masz Głos?

  • Bieżące wsparcie doświadczonego zespołu, np. wplanowaniu i realizacji działań.
  • Dostęp do wiedzy: porady eksperckie, darmowepublikacje, udział w szkoleniach (np. o angażowaniu mieszkańców do działania lub prowadzeniu diagnozy lokalnej)
  • Wymianę doświadczeń z uczestnikami akcji z całej Polski
  • Wzmocnienie pozycji i budowanie prestiżu wśrodowisku lokalnym, w relacjach z mieszkańcami i władzami oraz w kontaktach zmediami
  • Bezpłatne materiały edukacyjne i promocyjne
  • Szansę na zdobycie minigrantu
  • Szansę na zdobycie nagrody Super Samorząd iprzyjazd na uroczystą galę w Warszawie

Pierwsze szkolenia już we wrześniu

Już we wrześniu w całej Polsce odbędą się bezpłatne szkolenia otwarte dla wszystkich zainteresowanych. 16 września w Szczecinie eksperci związani ze współorganizującym akcję Stowarzyszeniem POLITES poprowadzą warsztaty "Jaki wpływ ma Twój głos? Narzędzia współpracy z samorządem (budżet obywatelski, inicjatywa lokalna, inicjatywa uchwałodawcza, informacja publiczna) – jak to działa? ". Zapisy na szkolenia poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie www.maszglos.pl.

Organizatorem akcji Masz Głos jest Fundacja im. Stefana Batorego. Partnerzy edycji 2016/2017: Fundacja Aktywności Lokalnej, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Stowarzyszenie Homo Faber, Stowarzyszenie POLITES.

Kontakt:

Anna Graczyk
Stowarzyszenie POLITES 
91 450 46 11
maszglos@polites.org.pl

O akcji Masz Głos: Prowadzona przez Fundację im.Stefana Batorego akcja Masz Głos wspiera mieszkańców i mieszkanki z całej Polski w działaniu na rzecz najbliższego otoczenia, we współpracy z władzamilokalnymi. Przypomina, że mieszkańcy mają prawo decydować o tym, co dzieje siewokół nich, bo samorząd to nie tylko władze, lecz wszyscy mieszkańcy imieszkanki. Od 2002 roku udział w akcji wzięło ponad 1700 grup, organizacji iinstytucji z ponad 850 gmin w całej Polsce.

You may also like