Jest Nas Miliard! 14 lutego, 16:00, Stary Rynek w Zielonej Górze

Miliard kobiet przeciw przemocy!
Stary Rynek w Zielonej Górze, 16:00, 14 lutego 2013.

Tańczymy przeciw przemocy wobec kobiet! W Walentynki! Publicznie. W imię miłości!
Dość przemocy, dość krzywdzenia, dość bólu, tylko miłość, radość, taniec!
Ćwiczymy w sali kolumnowej urzędu marszałkowskiego w czwartek 7 lutego od 15:30.
Trening poprowadzi Grażyna Wyczałkowska.
ZAPRASZAMY do wzięcia udziału, do ćwiczeń i do organizacji, prosimy kontaktować się z BABĄ lub Pełnomocniczką Marszałkini Województwa ds. równości Katarzyną Jurczak. Marszałkini Elżbieta Polak objęła naszą akcję matronatem – Dziękujemy

 

Poniżej linki do choreografii!
http://www.youtube.com/watch?v=_Pgp3q1hFr8
http://www.youtube.com/watch?v=mRU1xmBwUeA
Więcej o akcji:
http://www.facebook.com/home.php#!/events/151701678319055/?notif_t=plan_user_joined
NAZYWAM SIĘ MILIARD / ONE BILLION RISING POLAND
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych
„Monologów waginy”, działaczka feministyczna i
antyprzemocowa. Do akcji w Polsce przyłączyło się już 21 miast.
Akcję zapoczątkowała w 2011 roku Eve Ensler, autorka słynnych „Monologów waginy”, działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 roku napisała: Mam dość mówienia o gwałcie pięknymi słówkami. To trwało zbyt długo; byłyśmy zbyt wyrozumiałe. To nasza kolej, by GWAŁTOWNIE domagać się uwagi, w każdej szkole, w parku, w radiu, w telewizji, domu, biurze, fabryce, obozie dla uchodźców, bazie wojskowej, szatni, nocnym klubie, alejce, sali sądowej, ONZ. Ludzie muszą – raz na zawsze – zdać sobie sprawę z tego, jak to jest, gdy twoje ciało przestaje być twoje, gdy twój świat rozpada się jak domek z kart, a psychika zostaje rozdarta na strzępy. Musimy połączyć się we wspólnym buncie i pasji, by zmienić sposób myślenia o gwałcie… Żyjemy na planecie, na której około miliard kobiet padło ofiarą gwałtu MILIARD KOBIET!
I zapowiedziała akcję „Powstanie Ofiar Gwałtu – ONE BILLION RISING” na Walentynki 2013 roku.
Dziś na całym świecie kobiety – i mężczyźni – przygotowują się, by 14 lutego PROTESTOWAĆ| TAŃCZYĆ| POWSTAĆ przeciwko przemocy wobec kobiet. Do akcji włączyło się już 190 krajów. W tym Polska. Polska akcja nosi nazwę NAZYWAM SIĘ MILIARD.
Nazywam się Miliard/ One Billion Rising Poland na Facebooku
SYTUACJA W POLSCE
Szacuje się, że w Polsce przemocy fizycznej i seksualnej) doświadcza od 700 tysięcy do miliona kobiet. To niemal tyle, ile wynosi ludności całego województwa opolskiego. W tym dwieście pięćdziesiąt tysięcy to gwałty, czyli łączna liczba mniejszości niemieckiej, białoruskiej, ukraińskiej i romskiej w Polsce razem wziętych!
Większość kobiet, które doświadczyły gwałtów nie zgłasza tego faktu na komisariatach ani w żadnych innych instytucjach. Bo boją się ponownej traumy wzmocnionej przez nieufnych urzędników i funkcjonariuszy państwa, którzy podważają wiarygodność ofiary.
Mamy dość milczenia kobiet, które nie przyznają się, że były gwałcone, ponieważ wmawia im się, że to ich wina lub że zrobiły coś, czym gwałt sprowokowały.
Dlatego 14 lutego 2013 roku na całym świecie miliard kobiet powstanie,
aby raz na zawsze skończyć z przemocą wobec kobiet i dziewcząt
Akcję popierają też mądre, odważne i znane kobiety. Do tej pory akcję poparły: Sylwia Chutnik, Olga Frycz, Agnieszka Glińska , Kayah, Kora Jackowska,
Marta Kuligowska, Hanna Lis, Magdalena Łazarkiewicz, Agata Młynarska,
Agnieszka Pilaszewska, Anna Popek, Katarzyna Rybok, Hanna Samson, Maria
Seweryn, Magdalena Środa, Dorota Warakomska, Dorota Wellman.

You may also like