BABA SIĘ SZCZEPI!

Grypa nie jest lekką chorobą. Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed grypą oraz jej ciężkimi powikłaniami są coroczne szczepienia. Szczepienia są szczególnie ważne dla kobiet planujących ciążę, a także będących w ciąży, niezależnie od wieku ciąży. Szczepienie ma również kluczowe znaczenie dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, osób starszych cierpiących na choroby przewlekłe oraz pracowników ochrony zdrowia.

Pamiętaj, szczepionka przeciw grypie nie może wywołać grypy. Bolesność i obrzęk w miejscu podania szczepionki oraz krótkotrwała gorączka jest naturalną reakcją na szczepienie i na ogół trwa dzień lub dwa.

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną, wywoływaną przez wirusy grypy. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają. W konsekwencji powodują ich zniszczenie, co z kolei ułatwia rozwój infekcji bakteryjnych.

W styczniu 2023 odnotowano 71 zgonów z powodów grypy.
W sezonie grypowym 2022/2023, w okresie od 1 września 2022 r. do 22 maja 2023 r. odnotowano w Polsce łącznie 5 792 177 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę (wg meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH).

Często zapominamy o tym, do czego może doprowadzić zachorowanie na grypę. Grypa jest podstępną chorobą – większości nam wydaje się łatwa do wyleczenia, jest bagatelizowana a niestety może ona prowadzić do groźnych powikłań np. ze strony układu krążenia lub układu oddechowego. Powikłania po infekcji mogą ujawnić się nawet po kilku tygodniach od pozornego wyleczenia choroby.

Grypa może być bardzo niebezpieczna dla osób chorujących na schorzenia układu oddechowego (np. astma, POChP), układu krążenia (niewydolność serca, choroba niedokrwienna serca), nerek, wątroby, krwi oraz cukrzycę.

Do najczęstszych powikłań pogrypowych należą m.in.:
* zapalenie płuc (napadowy kaszel i odkrztuszanie plwociny),
* zapalenie oskrzeli (silny kaszel, świszczący oddech, trudności w odkrztuszaniu flegmy),
* zapalenie ucha środkowego i zatok przynosowych (ból czoła, uczucie zatkanego nosa, promieniujący do potylicy ból ucha, pogorszenie słuchu, gorączka),
* zapalenie krtani (ból gardła, uczucie palenia i drapania tylnej ściany gardła),
* zaostrzenie objawów astmy (duszności, napadowe ataki kaszlu, trudności w oddychaniu),
* zaostrzenie objawów i przebiegu cukrzycy (senność, spadek poziomu cukru we krwi).

Do najbardziej niebezpiecznych powikłań grypy należą wszelkie nieprawidłowości pracy serca i funkcjonowania układu krążenia. W ich konsekwencji może dojść do zapalenia mięśnia sercowego lub zapalenia osierdzia.

W przebiegu grypy mogą pojawić się także powikłania neurologiczne. Należą do nich m.in. zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, encefalopatie oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Mogą również pojawić się zaburzenia neurologiczne o charakterze ogniskowym, zespół Guillain Barre czy zespół Reye’a.

Dlatego by temu zapobiec warto się SZCZEPIĆ!

WAŻNE! Szczepionki przeciw grypie nie wywołują GRYPY. Zawierają zabite wirusy grypy, niezdolne do namnażania.  Optymalnie warto zaszczepić się przed rozpoczęciem okresu zwiększonej zachorowalności na grypę, a więc od września do grudnia. Jeśli osoba nie może być zaszczepiona odpowiednio wcześnie, szczepienie można wykonać w dowolnym momencie przez cały sezon epidemiczny.

W Polsce sezon epidemiczny grypy trwa od października do maja.

Szczepionki przeciw grypie charakteryzują się najmniejszą liczbą rejestrowanych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

A jak refundowane są szczepienia przeciw grypie w sezonie 2023/2024?
Będą:
– bezpłatne dla osób 75+
– bezpłatne dla kobiet w ciąży
– 50% refundowane dla dzieci powyżej 6 miesiąca życia
– 50% refundowane dla wszystkich dorosłych

BABA SIĘ SZCZEPI! ZASZCZEP SIĘ I TY!

Projekt BABA SIĘ SZCZEPI jest współfinansowany ze środków Miasta Zielona Góra – Urzędu Miasta Zielona Góra

You may also like