BABA wierzy głęboko, że w demokracji i społeczeństwie obywatelskim konieczne jest pełne poszanowanie i realizacja praw kobiet oraz ich współuczestnictwo w procesach decyzyjnych. Dlatego BABA wspiera kobiety na wszystkich polach ich działalności i aktywności, a także czynnie przeciwdziała dyskryminacji kobiet oraz przemocy domowej i seksualnej.
Działania:
*Wydajemy bezpłatne informatory prawne i medyczne, ulotki, plakaty.
*Organizujemy wykłady, szkolenia i warsztaty, grupy wsparcia i grupy samopomocowe.
*Uczestniczymy w inicjatywach, akcjach i kooperatywach promujących kobiety bądź zwracającym uwagę na ich problemy.
*Udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej i psychologicznej, prowadzimy Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, pomagamy finansowo ofiarom przestępstw i przemocy, zapobiegając ich wtórnej wiktymizacji.
Kobietom w Polsce potrzebne jest wsparcie na wielu polach ich działalności oraz wiedza i umiejętności konieczne do rozwijania własnej aktywności. Stworzyłyśmy organizację kobiet dla kobiet, odpowiadamy na ich potrzeby. Najbardziej znana i potrzebna jest nasza działaność pomocowa: prawna i psychologiczna; pomoc osobom pokrzywdzonym przemocą, przestępstwem, dyskryminacją. Reagujemy na pojawiające się w regionie specyficzne problemy kobiet i mężczyzn. Wypracowałysmy markę i zaufanie do naszych kompetencji, także u panów, których jest ok 20% wśród naszych beneficjentów.
# Wydałyśmy ponad 300 tysięcy broszur prawnych i medycznych dla kobiet dostępnych na terenie całego województwa. Są także dostepne na naszej stronie internetowej.
Nasze bezpłatne informatory ukazują się w kilku seriach:
1) Bądż bezpieczna: …od przemocy seksualnej, …od przemocy domowej, …w sądzie (małżeństwo, dzieci rodzina), …w sądzie (stosunki majątkowe w małżeństwie), …w pracy i bez pracy. To seria poświęcona różnym formom przemocy i dyskryminacji wobec kobiet (fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, molestowaniu i mobbingowi).
2) Twoje ciało, Twoje zdrowie. Ta seria poświęcona jest problemom zdrowotnym kobiet, zarówno chorobom onkologicznym, jak i tematom przemilczanym: płodności, chorobom wenerycznym, HIV, nietrzymaniu moczu.
3) Pomagamy pomagaczom. To seria dla osób stykających sie z potrzebującymi wsparcia osobami w szoku postraumatycznym, depresji i tragicznym skutkom doznanej przemocy czy dyskryminacji. Zawierają wiedzę prawną i psychologiczną, instruują, jak pomagać dorosłym i dzieciom, żeby pomóc skutecznie.
4) Seria rodzinna – poświęcona jest zagrozeniem, jakie dla trwalości związku niesie: brak partnerstwa, przemoc, alkoholizm i uzależnienia.
# Organizujemy wykłady, szkolenia i warsztaty dla kobiet oraz dla tych, którzy służą pomocą – np. policjantów przyjmujących ofiary przestępstw. Udział wzięło 22 tysiące osób, w tym: 16 tysięcy przeszkolonych w zakresie prewencji przemocy seksualnej. Szkolimy także młodzież i dzieci z zakresu polskiego prawa i przeciwdziałania zarówno przemocy jak i wszelkim formom dyskryminacji i nietolerancji. Pomagamy także pracownikom pomocy społecznej w ich pracy – organizujemy dla nich superwizje i pomoc prawną. Pomagający też potrzebują wiedzy, szkoleń i wsparcia. Szkolimy wolontariuszy do pracy z osobami straumatyzowanymi – jesteśmy jednostką szkoleniową dla osób chcących pracować społecznie. Studenci odbywają u nas praktyki studenckie i staże.
#Uczestniczymy w inicjatywach promujących kobiety, wybierałysmy i nagradzałyśmy liderki małych środowisk w ramach: Akcji Akacja – dla wyjątkowych kobiet sadziłyśmy drzewko. One Billion Rising to ogólnoświatowa akcja przeciw przemocy seksualnej wobec kobiet – tańczymy w miejscu publicznym z dziećmi, mężczyznami, wspólnie przeciw przemocy. W 2015 roku do tańca namówiłyśmy zespół Stelmet Zielona Góra – koszykarskich mistrzów Polski. Włączamy się w działania artystyczne, np.instalacja Krzysztofa Wodiczki w warszawskiej Zachęcie służące nagłośnieniu problemu przemocy wobec kobiet. Co roku prowadzimy "16 dni przeciw przemocy ze względu na płeć" i Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw.
#Grupujemy działaczki i działaczy różnych partii politycznych wokół ważnych problemów kobiet na poziomie lokalnym. Współtworzymy ogólnopolskie koalicje organizacji kobiecych, pracując przeciw przemocy wobec kobiet i przeciw handlowi kobietami. Angazujemy się organizację Kongresów Kobiet w kraju i w województwie. Dwukrotnie współorganizowałyśmy bal charytatywny, pośredniczymy w przekazywaniu darów osobom w potrzebie. Pomagamy kobietom startującym w wyborach. aktywizujemy je na kazdym polu. Jest w kobietach wielka moc, nie wolno jej zmarnować!
# I pomagamy: od 15 lat udzielamy bezpłatnej pomocy prawnej (skorzystało 42 tysięcy Lubuszan), psychologicznej i psychoterapeutycznej (skorzystało 13 tysięcy osób). Prowadzimy coaching i poradnictwo zawodowe. Wspieramy młode inicjatywy pozarządowe działające na polu partycypacji społecznej, praw człowieka i przeciwdziałania przemocy i przestepstwom i przede wszystkim – praw kobiet. Współpracujemy z polskimi, zagranicznymi i miedzynarodowymi organizacjami prowadzącymi analogiczną do naszej działaność statutową.
#Jesteśmy dumne z naszej współpracy z lokalnym Uniwersytetem Zielonogórskim. Chwalimy się nagrodami, zwłaszcza tymi, które wskazują na nasze zaangażowanie społeczne i wysoką jakość świadczonej pomocy.
A to wszystko dlatego, że tworzymy zgrany zespół, że pracujemy dla satysfakcji i poczucia dobrze spożytkowanego czasu. Nasz zespół tworzą kobiety pracujące przede wszystkim w wolontariacie. Wszystko robimy same: same remontowalysmy naszą siedzibę, same w niej sprzątamy. Nie mogłybyśmy jednak działać i pracować i chwalić się osiągnieciami, gdyby nie pomoc naszych darczyńców. Zapraszamy nie tylko do współpracy z nami, zapraszamy także do pomagania nam.
Chcesz za naszym pośrednictwem pomóc bitym, gwałconym i skrzywdzonym – prosimy, wpłać darowiznę na cele statutowe.
konto: 43 1750 0012 0000 0000 2109 7896 (Raiffeienpolbank PL20175000120000000021098019 BIC (SWIFT): RCBWPLPW
Podziel sie z nami swoim podatkiem, oddaj nam swój 1% podatku. Nasz KRS 0000060904
Cele statutowe:
- Dostarczanie inicjatywom kobiecym w regionie lubuskim wiedzy i umiejętności niezbędnych do prowadzenia efektywnej i kreatywnej działalności na niwie społecznej.
- Propagowanie i upowszechnianie wiedzy o prawach i wolnościach człowieka, ze szczególnym uwzględnieniem praw kobiet, zwłaszcza w perspektywie wchodzenia Polski do struktur europejskich.
- Prowadzenie działalności informacyjno-edukacyjnej w zakresie polskiego prawodawstwa dotyczącego pośrednio i bezpośrednio najczęstszych kobiecych problemów (prawo pracy, prawo rodzinne).
- Zwiększanie aktywności kobiet w życiu politycznym, gospodarczym i społecznym w państwie prawa, również poprzez prowadzenie lobbyingu oraz przeciwdziałanie bezrobociu
- Przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy seksualnej.
- Wspieranie inicjatyw kobiecych wywodzących się z grup mniejszościowych (religijnych, narodowych).
- Reprezentowanie i ochrona interesów członków Stowarzyszenia.
- Inspirowanie i inicjowanie działalności kulturalnej i artystycznej.
- Promowanie postaw prozdrowotnych u kobiet.
- Przeciwdziałanie dyskryminacji
Jesteśmy członkiniami:
BABA
– Subvenia Victima
– Polska Koalicja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy
– Przeciwprzemocowa Sieć Kobiet
– Ogólnopolska Sieć Organizacji Pozarządowych przeciw Handlowi Ludźmi
Anita Kucharska-Dziedzic
– Rada Działalności Pożytku Publicznego Województwa Lubuskiego – przewodnicząca
– Rada Programowa Lubuskiego Kongresu Kobiet
– Rada Programowa Kongresu Kobiet Polskch
– Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej
– Komitet Monitorujący LRPO
Ilona Motyka
– Rada Programowa Partnerstwa na rzecz Ekonomii Społecznej
Jestey dumne z naszej współpracyze wspaniałymi kobietami ze srodowisk NGO i uniwersyteckich!
Autorką naszego logo jest Pani Olga Lemińska, dziękujemy pięknie!
kliknij – zobaczysz prezentację o BABIE