Dokonania

Chwalimy się, zgodnie z zasada, ze jeśli sie same nie pochwalimy, to inni niekoniecznie to zrobią.

DSC_9106-EditPrezentujemy poniżej nasze zakończone projekty i efekty naszej pracy – liczbowo.

Baba idzie do Europy

Dzięki dotacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Prezydenta Zielonej Góry zrealizowałyśmy akcję plakatową w mieście propagującą przystąpienie Polski do Unii Europejskiej, dodatkowo na Uniwersytecie Zielonogórskim zorganizowałyśmy międzynarodową konferencję naukową na temat gender mainstreamingu ze znakomitymi referentami. Gender mainstreaming bardzo nam sie podobał i nadal bardzo nam się podoba.

Broń siebie, nie przestępcę – przerwij zmowę milczenia

To był nasz pierwszy duży projekt, kilkukrotnie powtarzany. Bezpieczeństwo kobiet jest naszym priorytetem. Ale program objął zasięgiem także policjantów oraz pedagogów. Rozmawialiśmy o polepszeniu pierwszego kontaktu z ofiarą przestępstwa i prowadzeniu jej podczas postępowania przygotowawczego. Podawałyśmy wiedzę prewencyjną, prawną i psychologiczną związaną z przemocą seksualną i molestowaniem seksualnym. Zajęcia prowadzili policjanci, prawnicy, seksuolodzy i psycholodzy. Przeszkoliłyśmy 16 tysięcy młodych ludzi.

10258991_977337689008962_1878957481137827858_o Szkolimy w WenDo – sztuce samoobrony kobiet, stworzonej przez kobiety.

Publikacje

Wydałyśmy już 250 000 broszur prawnych z prawnej serii „Bądź bezpieczna”:

1. od przemocy seksualnej,
2. od przemocy domowej,
3. w sądzie (małżeństwo, dzieci rodzina),
4. w sądzie (stosunki majątkowe w małżeństwie),
5. w pracy i bez pracy; poświęconych różnym formom przemocy i dyskryminacji wobec kobiet (fizycznej, psychicznej, ekonomicznej, seksualnej, molestowaniu i lobbingowi).

Nasze członkinie publikują teksty naukowe i popularnonaukowe poświęcone tematyce kobiecej po polsku, angielsku, niemiecku i hiszpańsku (wstęp do współtworzonej publikacji hiszpańskiej napisała wicepremier Hiszpanii Maria Teresa Fernandez de la Vega Sanz).

Broszury medyczne z serii: Twoje ciało, Twoje zdrowie; wydałyśmy 60 000 broszur medycznych poświeconych zdrowiu kobiet w 4 tytułach:

  1. Płodność kobiet,
  2. Choroby nowotworowe kobiet,
  3. Wstydliwe choroby kobiet,
  4. Kobieta bezpieczna od HIV/AIDS.

Partnerstwo Miast i Obywateli

W ramach tego projektu od 2000 roku współpracujemy z niemieckimi organizacjami kobiecymi. Projekt realizowałyśmy dzięki wsparciu Fundacji Batorego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej. Współpracujemy z Lila Villa Frauenzentrum z Cottbus i FRAUENBRUCKE OST-WEST z Emsdetten.

Mamo, czy twoje dziecko jest bezpieczne?

Wspólnie z TKOPD w Zielonej Górze i dzięki dotacji Fundacji Bezpieczne Miasto przygotowałyśmy ulotkę poświęconą seksualnemu bezpieczeństwu najmłodszych. Informowałyśmy o niepokojących objawach w zachowaniu dziecka i szeroko rozumianej prewencji. Ulotkę dla matek ostrzegającą przed działalnością pedofili wydałyśmy w 2003 r., dużo wcześniej, niż temat stał się nośny medialnie.

Taksówka bezpieczna dla kobiet

Akcja inspirowana przez Ośkę, wiosną i latem 2004 r., 5 korporacji (4 w Zielonej Górze, jedna w Sulechowie) oznakowanymi naszym logo taksówkami po zmroku woziło samotne kobiety taniej, panowie odprowadzali klientki pod same drzwi, dystrybuowali wśród pasażerek nasze broszury o bezpieczeństwie.

BĄDŹ BEZPIECZNA W DOMU,
BĄDŹ BEZPIECZNA POZA NIM

Projekt zrealizowany jesienią 2004, 2005 i 2006 roku. Wyjeżdżałyśmy z wiedzą poza Zieloną Górę tam, gdzie dotąd nas nie było – do wsi i gmin, gdzie nie ma żadnych możliwości skorzystania z porady prawnej i robiłyśmy całodniowe spotkania z Babą poświęcone tematyce przemocy wobec kobiet. To połączenie wykładów i indywidualnych dyżurów. Poruszałyśmy problematykę związaną z przemocą domową i seksualną na życzenie będziemy mówić o kwestiach związanych z rozwodem, podziałem majątku, opieką nad dzieckiem, alimentacją – na ten temat też mamy broszury z wzorami pism. Brałyśmy ze sobą również pielęgniarki – trzeba kobietom powiedzieć, które uderzenia są najniebezpieczniejsze dla zdrowia ofiary, jak sobie poradzić z podbitym okiem i opuchniętą, pokaleczoną pochwą, jakie objawy powinny zaniepokoić, gdzie i za ile można zrobić test na HIV, na inne choroby weneryczne – te informacje są wręcz niezbędne dla Pań, które ukrywają to, co im się zdarzyło i nigdzie nie zgłaszają przemocy. Poradnictwo prawne i psychologiczne realizujemy w sposób ciągły dzięki zaangażowaniu wolontariuszy. Pomogłysmy już ok. 50 tysiącom Lubuszan.

„RÓWNI W PRACY. TO SIĘ OPŁACA”.

W dniu 18 czerwca 2007 roku odbyła się na Uniwersytecie Zielonogórskim konferencja, dzięki współpracy Stowarzyszenia BABA, Gender Index i UNDP poświęcona sytuacji kobiet pracujących i ich prawom pracowniczym. Od tamtej pory regularnie wspieramy zawodowe ambicje kobiet, organizując zarówno konferencje, jak i poradnictwo zawodowe i coaching.

Promujemy postawy oparte na szacunku wobec kobiet, ich macierzyństwa i integralności osobistej. O dyskryminacji pracujących matek, dzięki projektowi Równi w pracy. To się opłaca Gender Index i UNDP rozmawiałyśmy z pisarką Sylwią Chutnik, o przemocy domowej, dzięki projektowi „AVON kontra przemoc” – z pisarką Hanną Samson.